„SIŁA WSPÓŁPRACY – pomorska sieć międzysektorowa” – zaproszenie na spotkanie

NGO, SAMORZĄD, BIZNES – serdecznie zapraszamy na spotkanie międzysektorowe, które odbędzie się w Twoim powiecie!

Spotkaj się z nami i:

  • podziel się swoim doświadczeniem oraz opinią o środowisku organizacji pozarządowych w Twoje społeczności,
  • porozmawiaj o wizerunku 3. sektora i współpracy międzysektorowej,
  • miej realny wpływ na tworzenie raportu diagnostycznego i przyszłych działań,
  • reprezentuj swoje środowisko, pomóż zrozumieć lokalne potrzeby,
  • wymień myśli i perspektywy z różnorodną grupą osób,
  • nawiąż cenne kontakty z innymi lokalnymi działaczkami i działaczami.

🙋 Jak się zgłosić? Kliknij w link: https://forms.gle/Y78thmsyvGdDFp7K9

(liczba miejsc ograniczona)

Czekamy na Ciebie w miejscu Twoich działań!

1. Powiat tczewski – 21.05 (środa) – godzina 8:30 – 11:30 – Urząd Miasta Tczew, Sala Obrad, na I pietrze. ul. 30 Stycznia 1, Tczew

2. Powiat malborski –  21.05 (środa) – godzina 13:00 – 16:00 – CKiE Szkoła Łacińska – Sala Konferencyjna, poziom +2, Stare Miasto 42, Malbork

3. Powiat gdyński – 23.05 (piątek) – godzina 10:00 – 13:00 – Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych na parterze przy ul.3 maja 27-31

4. Powiat kwidzyński – 27.05 (wtorek) – godzina 10:00 – 13:00 – Fundacja M.A.P.A Obywatelska przy ul. Odrowskiego 10, Kwidzyn

5. Powiat kartuski – 04.06 (środa) – godzina 8:30 – 11:30 – Kaszubskie Centrum Sportu, ul. Książąt Pomorskich 30, Żukowo

6. Powiat lęborski – 04.06 (środa) – godzina 13:30 – 16:30 –  PCPR II piętro, ul. Okrzei 15 , Lębork

Podczas trzygodzinnego spotkania porozmawiamy o potrzebach i możliwościach lokalnej społeczności. Pokażemy Wam korzyści ze współpracy międzysektorowej. Wspólnie z Wami zdiagnozujemy wyzwania związane z kreowaniem wizerunku i wzmacnianiem 3. sektora na Pomorzu. Razem przygotujemy spójną i skuteczną kampanię promującą markę pomorskich organizacji.  

Organizator: Up Foundation.

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

„Pomorskie w trasie” – zaproszenie na spotkanie

Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych nowego „Programu Współpracy Wojewody Pomorskiego z
Organizacjami Pozarządowymi”.
Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Pomorskie w trasie” w dniu 8 maja 2025 r. o godzinie 16:00 w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie (ul. Jana III Sobieskiego 255).

Agenda spotkania:
 16:00–17:30 – część informacyjna: prezentacja założeń programu oraz możliwości współpracy z Pomorskim Urzędem Wojewódzkim,
 17:30–19:00 – warsztaty: zbieranie propozycji i uwag dotyczących rozwoju współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Celem spotkania jest wspólne wypracowanie założeń do programu współpracy oraz zebranie opinii i sugestii, które pozwolą na jak najlepsze dostosowanie działań administracji rządowej do potrzeb organizacji pozarządowych w naszym regionie. Państwa doświadczenie w pracy z NGO na poziomie lokalnym będzie niezwykle cennym wkładem w ten proces.

Prosimy o potwierdzenie udziału poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem: https://forms.gle/eSLPuWLPX9KqQL746

Wydarzenie organizowane jest przez Pomorski Urząd Wojewódzki we współpracy z Fundacją RC oraz Pomorską Siecią Centrów Organizacji Pozarządowych.

Fundacja Pokolenia ogłasza nabór wniosków w ramach konkursu „Działaj Lokalnie” 2025. O dofinansowanie pomysłów mogą ubiegać się minimum 3-osobowe grupy mieszkańców oraz organizacje pozarządowe z Powiatu Tczewskiego oraz Gminy Pszczółki. Maksymalna kwota dotacji to 6000 zł.

– W ubiegłym roku dofinansowaliśmy 17 inicjatyw na łączną kwotę blisko 85 000 złotych. Spotkania z planszówkami, zajęcia przyrodnicze i ekologiczne w terenie, wspólne zagospodarowanie przestrzeni i odrestaurowanie parku w centrum wsi, gry terenowe, zawody wędkarskie, wieczory filmowe, zajęcia teatralne, wycieczki rowerowe, nauka pierwszej pomocy, tworzenie lokalnych miejsc pamięci, malowanie muralu, zajęcia artystyczne i ruchowe dla osób starszych. To tylko niektóre przykłady działań podejmowanych przez mieszkańców w 2024.

W ramach tegorocznego Konkursu przewidywane jest przyznanie dotacji na 3-6 miesięczne projekty, które:

– zakładają współdziałanie mieszkańców, dzięki któremu możliwe jest osiąganie celów o charakterze dobra wspólnego;
– wynikają z konkretnych potrzeb danej społeczności;
– mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji;
– przewidują takie działania, które będą kierowane do określonej grupy odbiorców, a jednocześnie będą służyć całej społeczności;
– będą realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji życia lokalnego – samorządów, przedsiębiorców i organizacji społecznych;
– będą umiejętnie i w sposób przemyślany angażowały zasoby lokalne – naturalne, społeczne, ludzkie i finansowe.

Wnioski o dofinansowanie można składać drogą elektroniczną do 25 maja 2025 za pośrednictwem strony: generatorspoleczny.pl. Regulamin konkursu znajduje się na: fundacjapokolenia.pl.

Katalog projektów w ramach DL jest bardzo szeroki. Zatem do dzieła! Liczymy na Waszą pomysłowość. – zachęca animator programu, Artur Rajkowski z Fundacji Pokolenia.

Żeby przybliżyć zainteresowanym założenia konkursu oraz merytoryczne i techniczne kwestie składania wniosków o dofinansowanie i realizacji projektów zapraszamy na spotkania informacyjno-szkoleniowe:

06.05 (wtorek) 16:30 SUBKOWY Dom Kultury (ul. Józefa Wybickiego 22a)

07.05 (środa) 16:30 GNIEW Stowarzyszenie Centrum Aktywnych – Gniew (Plac Grunwaldzki 45)

08.05 (czwartek) 16:30 SWAROŻYN Świetlica wiejska (ul. Piastowska 25)

09.05 (piątek) 16:30 MORZESZCZYN Biblioteka – Ośrodek Kultury (ul. Dworcowa 3)

10.05 (sobota) 10:00 TCZEW Fundacja Pokolenia (ul. Obrońców Westerplatte 6)

12.05 (poniedziałek) 16:30 PSZCZÓŁKI – Gminna Biblioteka Publiczna (Kościelna 8A)

13.05 (wtorek) 18:30 ON-LINE – wystarczy o wskazanej porze kliknąć w link: https://zoom.us/j/97712627716

14.05 (środa) 16:30 PELPLIN – Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej (Plac Grunwaldzki 9)

Chcesz skonsultować pomysł lub umówić się na doradztwo indywidualne? Zachęcamy do skorzystania z możliwości konsultacji – nasi animatorzy pomogą dopracować Wasze wnioski. Istnieje możliwość spotkania on-line lub osobistego w biurze Fundacji Pokolenia w Tczewie lub w terenie (po wcześniejszym umówieniu).

W przypadku pytań dzwońcie: 58 352 45 46 lub piszcie: dzialajlokalnie@fundacjapokolenia.pl.  

Zapraszamy także do odwiedzania strony programu dzialajlokalnie.pl oraz profilu facebook.com/fundacja.pokolenia, gdzie przekazujemy bieżące informacje.

Zachęcamy do składania wniosków. W razie pytań oczywiście służymy pomocą!

Działamy lokalnie z Wami ponad 20 lat!Fundacja Pokolenia – Ośrodek Działaj Lokalnie w Tczewie
biuro: ul. Obrońców Westerplatte 6, 83-110 Tczew

Działaj Lokalnie to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Pokolenia,
przy wsparciu finansowym Gmin: Gniew, Morzeszczyn, Subkowy, Pelplin, Tczew i Miasta Tczewa
oraz Samorządu Województwa Pomorskiego
.

Partnerem programu jest Bank Spółdzielczy w Tczewie.

Zgłoszenia kandydatur do tczewskich Nagród Wolontariatu za 2024 rok

Fundacja Pokolenia we współpracy z Miastem Tczew ogłasza nabór nominacji osób, grup, inicjatyw, instytucji i firm, które mogą poszczycić się wyjątkową i wybitną aktywnością społeczną w 2024 roku. Nagrody w 5 kategoriach zostaną wręczone podczas uroczystej miejskiej Gali Wolontariatu, która odbędzie się już 5 grudnia w Fabryce Sztuk.

Konkurs promuje wartościowe postawy społeczne, ukazuje różnorodność wolontariatu, podkreśla dokonania nie tylko wolontariuszy i wolontariuszek, ale także organizacji i innych podmiotów i grup działających lokalnie na rzecz dobra wspólnego. Jego celem jest docenienie społeczników i filantropów, zwrócenie uwagi na ważną rolę, jaką pełnią wspierając instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne. Konkurs ma za zadanie podkreślenie dorobku wolontariackiego oraz uhonorowanie najaktywniejszych w Mieście Tczew.

W tym roku przyznane zostaną nagrody w następujących kategoriach:
1. Grupa wolontariuszy i Wolontariusz roku
2. Inicjatywa społeczna roku
3. Organizacja/Instytucja przyjazna wolontariuszom
4. Animator roku
5. Firma przyjazna społeczności lokalnej

Konkurs skierowany jest do wolontariuszy, osób korzystających z ich pomocy, przedsiębiorstw, które angażują się społecznie, realizują program wolontariatu pracowniczego, grup nieformalnych, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych współpracujących z wolontariuszami i wspierających ruch wolontarystyczny w Tczewie.


Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 listopada 2024 r.

Kandydatury do konkursu należy zgłaszać poprzez wypełnienie dedykowanego formularza (w załączeniu) i przesłanie go pocztą elektroniczną na wolontariat.tczew@gmail.com

Dla każdej kandydatury należy wypełnić osobny formularz oraz (jeżeli to możliwe) załączyć minimum 2 zdjęcia z akcji.

Nominowani do konkursu swoją aktywność mogą wykonywać w dowolnym obszarze życia społecznego.

Zgłoszeń do konkursu mogą dokonywać grupy nieformalne i organizacje pozarządowe, grupy samopomocowe, instytucje państwowe, samorządowe, przedsiębiorstwa, osoby prywatne korzystające z pomocy wolontariuszy, a także zgłaszać mogą się sami wolontariusze.

Ocenie nominowanych kandydatów podlegać będzie przede wszystkim: zaangażowanie, innowacyjność, skuteczność, partnerstwo w podejmowanych działaniach.

Kapituła, składająca się z przedstawicieli Prezydenta Miasta, organizacji i instytucji oraz osób nagrodzonych w ubiegłych latach, wybierze laureatów konkursu. Tych poznamy podczas uroczystej Gali Wolontariatu 5 grudnia 2024 (czwartek) o godz. 17:00 w Fabryce Sztuk w Tczewie.

Więcej informacji na temat konkursu i Gali Wolontariatu można uzyskać w Fundacji Pokolenia:

Agata Radziwion – tel. 58 352 45 46, e-mail: aradzwion@fundacjapokolenia.pl.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Gminy Miejskiej Tczew.

Nabór kandydatek i kandydatów do nagród wolontariatu Powiatu Tczewskiego za 2024 rok

Rada Organizacji Pozarządowych Powiatu Tczewskiego ogłasza nabór nominacji osób, grup, inicjatyw, instytucji i firm, które mogą poszczycić się wyjątkową i wybitną aktywnością społeczną w 2024 r. Nagrody w 5 kategoriach zostaną wręczone podczas 15. Gali Wolontariatu Powiatu Tczewskiego, której gospodarzem będzie Gmina Subkowy.

Gala Wolontariatu jest bardzo ważnym wydarzeniem, gdyż pokazuje jak ważną rolę pełni wolontariat, szczególnie w życiu młodych ludzi. Ponadto pozwala docenić najaktywniejszych, nie tylko wolontariuszy, ale także organizacje, instytucje oraz przedsiębiorstwa wspomagające organizację inicjatyw społecznych i działające na rzecz dobra wspólnego.

W tym roku przyznane zostaną nagrody w następujących kategoriach:
1. Grupa Wolontariuszy i Wolontariusz Roku
2. Inicjatywa społeczna Roku
3. Organizacja/Instytucja przyjazna wolontariuszom
4. Animator Roku
5. Firma przyjazna społeczności lokalnej

Konkurs skierowany jest do wolontariuszy, osób korzystających z ich pomocy, przedsiębiorstw, które realizują program wolontariatu pracowniczego, grup nieformalnych, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych współpracujących z wolontariuszami i wspierających ruch wolontarystyczny w powiecie tczewskim.

Termin nadsyłania zgłoszeń kandydatów upływa 25 listopada 2024 r.

Kandydatów do konkursu należy zgłaszać poprzez formularz dostępny pod adresem: https://forms.gle/xt99717uHvBmyn2v7


Dla każdej kandydatury należy wypełnić osobny formularz oraz załączyć minimum 2 zdjęcia z akcji.

Nominowani do konkursu kandydaci swoją aktywność mogą wykonywać w dowolnym obszarze życia społecznego.

Zgłoszeń do konkursu mogą dokonywać grupy nieformalne i organizacje pozarządowe, grupy samopomocowe, instytucje państwowe, samorządowe, przedsiębiorstwa, osoby prywatne korzystające z pomocy wolontariuszy, a także zgłaszać mogą się sami wolontariusze.

Ocenie nominowanych kandydatów podlegać będzie przede wszystkim: zaangażowanie, innowacyjność, skuteczność, partnerstwo w podejmowanych działaniach.

Kapituła składająca się z osób nagrodzonych w ubiegłym roku oraz przedstawicieli Starosty Tczewskiego i Rady organizacji wybierze laureatów konkursu.

Więcej informacji udziela Damian Domański, przewodniczący Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Tczewskiego: e-mail: d.domanski@morzeszczyn.pl, tel. 58 536 27 19 wew. 17.

Wręczenie nagród laureatom za roku 2024 odbędzie się we wtorek, 10 grudnia br., o godz. 18:00 w czasie dedykowanej gali, która odbędzie się w Domu Kultury w Subkowach.


Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Powiatu Tczewskiego.

Bezpłatne szkolenie dla organizacji dot. współpracy z samorządem

Fundacja Pokolenia zaprasza pomorskie organizacje (fundacje, stowarzyszenia, kluby sportowe, koła gospodyń wiejskich, OSP, spółdzielnie socjalne i spółki non profit) na bezpłatne szkolenie dotyczące współpracy niefinansowej i finansowej z jednostkami samorządu terytorialnego. Zajęcia są organizowane w Tczewie w Fundacji Pokolenia, przy ulicy Obrońców Westerplatte 6. Organizatorzy zapewniają materiały oraz poczęstunek w trakcie zajęć.

„Współpraca organizacji z samorządem, w tym zlecanie zadań z udzieleniem dotacji
w konkursach ofert i trybie 19a oraz zamówienia publiczne”
Tczew, 23.11 (sobota) w godz. 9:30–16:00

Podczas zajęć zaprezentowane zostaną różne mechanizmy współpracy samorządów (gmin, powiatów, województwa) z organizacjami pozarządowymi, zarówno niefinansowe jak i finansowe – tutaj szczególnie dotacje w ramach otwartych konkursów ofert oraz trybu pozakonkursowego (19a) a także zlecenia w ramach prawa zamówień publicznych. Szczegółowo omówione zostaną zasady przygotowywania wniosków o dofinansowanie, w tym wzory ofert. Mowa też będzie m.in. o rozliczeniach dotacji oraz pracy w generatorze Witkac.pl.

– Do udziału w szkoleniu zapraszamy organizacje (działające i tworzone) przede wszystkim z powiatów tczewskiego i gdańskiego oraz nowodworskiego, malborskiego i sztumskiego. Pierwszeństwo udziału mają podmioty z małych miast i wsi.

Szczegóły (w tym program zajęć) oraz informacja o zapisach znajdują się na stronie:

https://fundacjapokolenia.pl/szkolenie-cop-wspolpraca-z-samorzadem/ .

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z organizatorem: Fundacja Pokolenia, biuro@fundacjapokolenia.pl, tel. 58 352 45 46.

Autor informacji: Fundacja Pokolenia

Spotkanie konsultacyjne – Program współpracy Województwa z NGO | Tczew 24.10 o 16:30

Fundacja Pokolenia razem z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej zapraszają organizacje na otwarte spotkanie konsultacyjne dot. Programu współpracy Samorządu Województwa Pomorskiego z NGO na 2025 rok:

w czwartek (24.10) o 16:30 w Fundacji Pokolenia (ul. Obr. Westerplatte 6, Tczew).

Gościem specjalnym będzie Pani Agata Chrul z Biura współpracy z organizacjami Urzędu Marszałkowskiego!

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane.

Projekt programu współpracy można znaleźć na stronie: https://rops.pomorskie.eu/2024/10/15/zaproszenie-do-konsultacji-programu-wspolpracy-samorzadu-wojewodztwa-pomorskiego-z-organizacjami-pozarzadowymi-na-rok-2025/

Konsultacje trwają od 15 października do 3 listopada 2024. Uwagi można zgłaszać elektronicznie (e-mail) do końca dnia.

Szkolenie „Jak wdrażać standardy ochrony małoletnich?” – 21.09 w Tczewie

Fundacja Pokolenia we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę zapraszają do udziału w bezpłatnym szkoleniu dot. wdrożenia standardów ochrony małoletnich (tak zwana Ustawa Kamilka). Zajęcia adresowane są do osób reprezentujących organizacje pozarządowe z woj. pomorskiego, w których przebywają – czasowo lub na stałe – dzieci.

Zajęcia są organizowane 21.09 (sobota) w godz. 9:00-17:00 w Tczewie w Fundacji Pokolenia, przy ulicy Obrońców Westerplatte 6. Organizatorzy zapewniają materiały oraz poczęstunek w trakcie zajęć. Liczba miejsc jest jednak ograniczona. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja!

Celem szkolenia jest przygotowanie do wdrożenia standardów ochrony małoletnich (standardów ochrony dzieci) oraz wyposażenie w umiejętności z zakresu tworzenia Polityki ochrony dzieci, a także  przekazanie uczestnikom wiedzy na temat roli instytucji w przeciwdziałaniu krzywdzeniu dzieci – działań  profilaktycznych oraz reagowania w sytuacjach podejrzenia krzywdzenia dziecka.

Zakres merytoryczny: kontekst prawny, rozpoznawanie krzywdzenia dzieci, proces budowania Polityki ochrony dzieci w placówce (praktyczne ćwiczenia tworzenia zapisów, identyfikacji zagrożeń, praktycznego stosowania) i wdrażania standardów. Zajęcia poprowadzą doświadczone trenerki Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Podczas szkolenia omówione zostaną:

  • standardy ochrony małoletnich i Polityka ochrony dzieci – obecny stan prawny;  
  • problematyka krzywdzenia dzieci: wprowadzenie do identyfikacji krzywdzenia dzieci
    i długoterminowych skutków krzywdzenia; 
  • struktura Polityki ochrony dzieci – jak krok po kroku przejść proces tworzenia Polityki w organizacji;
  • praktyczne ćwiczenia: grupowe wypracowanie elementów dokumentu Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem; 
  • funkcjonowanie standardów ochrony małoletnich w praktyce: czynniki ryzyka i szansy w opracowaniu, wdrożeniu, upowszechnianiu i monitorowaniu standardów w formie Polityki ochrony dzieci.  


Poza podstawowym zakresem szkolenia, będzie ono okazją do wymiany doświadczeń personelu, którego działania skupiają się na tym samym obszarze działalności. Z większą łatwością uczestnicy będą potrafili wdrożyć standardy dostosowane do charakteru i rodzaju podmiotu lub prowadzonej działalności.

– Do udziału w szkoleniu zapraszamy przede wszystkim organizacje z powiatów tczewskiego i gdańskiego oraz nowodworskiego, malborskiego i sztumskiego. UWAGA: Liczba miejsc jest ograniczona. Na zajęcia zapraszamy po 1 osobie z danej organizacji!

Zapisy odbywają się poprzez platformę: https://edukacja.fdds.pl/course/index.php?categoryid=10 [należy wybrać szkolenie 21.09 w Tczewie].

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z Fundacją Pokolenia (tel. 58 352 45 46, e-mail biuro@fundacjapokolenia.pl).

Szkolenie realizowane w ramach zadania „Centrum Organizacji Pozarządowych w Tczewie”,
które jest współfinansowane ze środków Województwa Pomorskiego.

Wydarzenie realizowane we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.
Dofinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego Dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Skip to content